الگوهای جدید واحدسازی

شنبه 7 دی 1392  02:15 ب.ظ

 

الگوهای جدید واحدسازی (سازماندهی)

1/ سازماندهی بر مبنای برنامه و پروژه : اگر در سازماندهی بر مبنای محصول به جای محصول برنامه ها و طرحهای سازمانی را برمبنای سازماندهی قرار دهیم در سازماندهی بر مبنای پروژه کل سازمان به بخشهای کوچکتری یا به صورت گروههای مستقل تقسیم میشوند از محاسن ساخت و پروژه ای آن است که ضعف عملکرد یک واحد از سازمان؛ کل سازمان را تحت تاثیر قرار نمیدهد و مشکلات ناشی از کندی ارتباطات و سلسله مراتب طولانی کاهش می یابد.

 

2/ سازمان ماتریسی و یا خزانه ای : سازماندهی بر مبنای وظیفه و سازمانده بر مبنای پروژه با هم سازمان ماتریسی را بوجود می آورند ساختار ماتریسی در سازمانهای قابل استفاده که دارای برنامه های کوتاه مدت و موقت اند در این شیوه افراد متخصص تحت نظر دو نوع سرپرستی قرار میگیرند و به انجام وظیفه میپردازند به این ترتیب که از حیث تخصصی تحت نظر مدیر خزانه تخصصی قرار میگیرند و از نظر برنامه یا پروژه ای که انجام آن را به عهده دارند تحت نظر مدیر پروژه هدایت میشوند.

3/ ساختار سازمانی موقتی ویژه یا( ادهوکراسی): ادهوکراسی به جای طرفداری از ساختار مکانیکی و بروکراسی اداری از ساختار آزاد و ضوابط محدود حمایت میکند سازمان های ویژه و موقت بر خلاف سازمانهای بروکراتیک کمتر به ضوابط و قواعد سازمان تاکید دارند و برای رسیدن به هدفهای ویژه ای تشکیل میشوند. در این سازمان اختیار بر اساس توانایی ها و قابلیتهای افراد به آنان واگذار میشود و لزوما تمامی اختیارات از راس هرم سازمانی سرچشمه نمیگیرد.

 

 

صف و ستاد:

 واحدهای صف: واحدهای صف آنهای هستند که مستقیما مجری اصلی سازمان می باشند نیروهای اجرایی ، عملیاتی و میدانی سازمانها را نیروهای صف میگویند.

واحدهای ستادی : آنهایی هستند که به طور غیر مستقیم و از طریق حمایت و پشتیبانی واحدهای صف به تامین اهداف سازمان کمک میکند واحدهای ستادی ممکن است نقش خدماتی و پشتیبانی و برنامه ریزی ایفا کنند بنابراین بطور کلی میتوان گفت واحدهای صف عملیاتی و واحدهای ستادی پشتیبانی می باشد.

مثال :

وزارت راه { صف : شرکتها و پرسنل اجرایی عملیاتی و میدانی

                ستاد : کادر وزارتخانه}

وزارت کشور {صف: بخشدار - فرماندار – استاندار

                  ستاد : کادر وزارتخانه}

هماهنگی:

عبارتست از تقسیم کار سازمان به نحوی که بهره وری و کارآیی افزایش یابد برای اجرای هماهنگی سازمانی واحدها باید از وظایف و نوع فعالیتهای یکدیگر مطلع شوند به صورتی که کارکنان بدون اصطحکاک با یکدیگر کار کنند.

راه های ایجاد هماهنگی :

1/ایجاد هماهنگی از طریق سلسله مراتب فرماندهی و مدیریت (نظریه بروکراسی):

دراین روش برای ایجاد هماهنگی در فعالیتهای واحدهای سازمانی و افراد اصولا به مدیریت اتکا میشود و دستورات مدیریت و فرماندهی بدون کم و کاست لازم الاجراست در یک نظریه هر یک از مدیران بایستی فعالیت واحد سازمانی مربوط و افراد تحت نظارت خود را به گونه ای موثر هماهنگی نمایند.

دستورات از طریق سلسله مراتب سازمانی به آن رده از مدیران و سرپرستان که بر فعالیتهای واحد های مربوط نظارت دارد ارجاع میگردد.

2/ایجاد هماهنگی از طریق تبیین بخشنامه ها و دستورالعملها (نظریه کلاسیک):

تبیین و تشریح اهداف و برنامه های سازمان از طریق بخشنامه ها و دستورالعمل ها به گونه ای پیاده میگردد که کلیه ی کارکنان سازمان برداشت و ذهنیت یکسانی از آن داشته باشند و مدیران بایستی در ادامه هماهنگی نسبت به تشریح اهداف و برنامه ها در موقعیت های مختلف اقدام نمایند.

3/ ایجاد هماهنگی از طریق استاندارد کردن و اتوماسیون (نظریه سیستمی):

منظور از استاندار کردن استفاده از روشها و دستورالعمل هایی است که برای نظم بخشیدن در سازمان و آسان کردن هماهنگی به صورت اتوماتیک طرح ریزی شده اند در این نظریه کاهش اتکاء به منابع سخت افزاری مانند ابزار، ماشین آلات مورد توجه میباشد استاندار کردن فعالیت ها موجب میشود که کارکنان نیاز کمتری به تصمیم گیری داشته باشند ، زیرا هر واحد سازمانی کار خود را به صورت اتوماتیک و خودکار انجام میدهد.

4/ ایجاد هماهنگی از طریق خود هماهنگی (نظریه z):

این نوع نظریه هماهنگی اصولا به کارکنان متکی است و افراد وظایف خود را بدون نظارت مقامات بالاتر هماهنگ میکنند در این روش چنانچه فرد یا گروهی نیاز به هماهنگی داشته باشد خود برنامه آن را تنظیم نموده و به اجرا در می آورند. این نوع هماهنگی بسادگی پدید نمی آید و برای تحقق آن شرایطی لازم است که یکی از آن شرایط اختیار و آزادی عمل کارکنان میباشد از دیگر شرایط این روش توجیهی بودن کارکنان در رابطه با اقدامات و فعالیتهای سازمان میباشد تا وظایف خود را در راستای ایجاد هماهنگی از روی شغل و رغبت و با اراده انجام دهند.نوشته شده توسط: آیدا محمد سلطانی | آخرین ویرایش:شنبه 7 دی 1392 | نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic